datcagenel

Datça'ya Nasıl Gidilir

Datça konumu ve zor ulaşılabilir olması sebebiyle yıllarca bakir kalmayı başarabilmiştir.

Otobüs ile gelmek isteyenler için önce Marmaris otogarına gelip daha sonra Marmaris otogarından Datça dolmuşlarına aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. ( Datça-Marmaris Dolmuş Saatleri için tıklayınız )

Havayolu tercih eden misafirlerimiz için iki alternatif vardır.
1.Bodrum Milas havalimanı: Buradan Bodrum Datça feribotu ( Feribot saatleri için tıklayınız ) ile yada kara yolu ile Datça'ya ulaşabilirsiniz.
2.Dalaman Havalimanı: Datça için genelde Dalaman Havalimanı kullanıldığı için ulaşım seçenekleri hem daha fazla hem daha ekonomiktir.

datcagenel2

Gezilecek Yerler

Datça, gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine birçok seçenek sunmaktadır. Bunların başında ilk yerleşimlerin yapıldığı antik kentler, mavinin yeşile çaldığı koylar ve tarihi günümüze taşıyan Eski Datça Mahallesi yer almaktadır.

knidos

Knidos Antik Kenti

Datça Yarımadası’nın batı ucunda konumlanan Knidos Antik Kenti, merkeze yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır. Tarihe tanıklık eden antik kente ulaşımlar özel araç, taksi veya dolmuşlarla yapılabilmektedir. M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen antik kent, bölgede 1858 yılında gerçekleştirilen arkeoloji çalışmaları esnasında keşfedilmiştir.
eskidatca

Eski Datça

Datça merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta yer alan Eski Datça Mahallesi, bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Mahalleye ulaşımlar özel araç, taksi veya dolmuşlarla yapılabilmektedir.

Antik Dönem’den itibaren yerleşimlerin devam ettiği Eski Datça, günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Taş evlerle kaplı, begonvillerin çevrelediği otantik dokusunu hala koruyan yapılara ev sahipliği yapan bölgede, Datça tarihine tanıklık edebileceğiniz birçok destinasyon da bulunmaktadır.

canyucelevi

Can Yücel Evi

Usta şairimiz Can Yücel’in hayatının bir kısmını geçirdiği evinde kendisine ait kişisel eşyaları ve kitapları yer alıyor. Eski Datça Can Yücel Sokak’ta bulunan ev ziyarete kapalı. Her yılın 12 Ağustos gününde Can Yücel Anma Günü’nde açılıyor.
kumlukplaji

Kumluk Plajı

Datça Merkezinde yer alan küçük ve belki de Datça'nın tek kum plajı. Plajın arkası çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Gündüzleri işletmelere ait olan şezlong ve şemsiyeler, akşamları yerini masa ve sandalyelere bırakıyor. Orcey Hotel Kumluk Plajına 5 dakikalık yürüme mesafededir

palamutbuku

Palamutbükü Plajı

Merkeze yaklaşık 20km mesafede yer alan Palamutbükü, Datça’nın en uzun sahillerindendir. Plaj ve deniz tabanı taşlıktır. Pırıl pırıl olan deniz hızlıca derinleşmektedir